skip to main content
Alford, Ann Marie Team 8-2 [Language Arts]
Allen, Cindy Team 7-2 [Science]
Allen, Maxine Team 7-2 [Language Arts]
Almond, Heather Team 6-1 [Reading]
Almond, Ron Connections [CTAE - Careers]
Arline, Josh Team 8-1 [Science]
Barrett, Donna Team 8-2 [Language Arts]
Baxley, Christina Program Challenge [Science]
Benton, April Speech-Language Pathologist
Blanchard, Cheryl Connections [Math]
Boyles, Julie 8th Grade Science, 7th Grade Math
Boynton, Terrence Team 7-2 [Math]
Brennan, Patrick Connections [Physical Education]
Britt, Kelly ESOL
Buterbaugh , Joshua Team 6-1 [Social Studies]
Chambers, Melody Connections [Fine Arts - Visual Arts]
Copeland, Yvonne Resource Programs
Crabtree, Tara Team 8-1 [Language Arts]
Crook, Cody Resource Programs
Daniels, Carrin World Languages [Spanish]
DeAngelis, Dana Team 8-2 [Reading}
DeGenova, Amber Resource Programs
DeShon, Denise Team 6-1 [Math]
Earl, Ambrey Connections [Physical Education]
Elliott, Ed Connections [Fine Arts - Chorus]
Findley, Rachael Resources Programs
Gibson, Katie World Languages [Spanish]
Gibson, Kristie Team 6-1 [Science]
Graham, Jamar Assistant Principal:Discipline, Grades 7 & 8; Bus Discipline; Athletics; Safety Coordinator
Guice, Andrea Program Challenge Math
Haynes, Kasey Team 7-2 [Language Arts and Social Studies]
Hedges, Megan Resource Programs
Ibrahimi, Felicia Connections [Fine Arts - Visual Arts]
Ivester, Aren Connections [Physical Education]
Johns, Kinsie Team 7-1 [Language Arts]
Jones, Brittany Team 6-2 [Social Studies]
Keeney, Elise Program Challenge [Social Studies]
Keeney, Erin Connections [Band]
Knight, Brennen Team 7-1 [Social Studies]
Laymon, Jared Connections [Physical Education]
Leatherwood, Sean Team 8-2 [Social Studies]
Lecerf, Madame World Languages [French]
Lougher, Wynne Physical Education/Health(Dept. Chair) and Assistant Athletic Director
Lowe, Anne Team 8-1 [Math]
McCuller, Thomas Team 6-1 [Social Studies]
Minnis-Arnold, Cheronda Team 7-1 [Science]
Moore, Ginny Team 6-2 [Language Arts]
Moran, Tina Team 6-1 [Science]
Moseley, Kim Team 7-1 [Reading]
Noles, Dawn Team 8-2 [Math]
Olguin, Meghan DHH Teacher
Orlandi, Barbara Resource Programs
Orlandi, Steven Team 8-2 [Science]
Otts, Toby Team 6-2 [ Science]
Poltzer, Patty Program Challenge [Language Arts]
Prescott, Lynn Team 8-1 [Social Studies]
Robinson, Kendra Connections [Physical Education]
Rookard, Jane Team 7-1 [Math]
Shadinger, Linda Program Challenge
Sluder, Kelly Team 6-2 [Math]
Stacey, Sandra Team 7-2 [Social Studies]
Tidwell, Rosemon Program Challenge
Tucker, Lakin Team 6-1 [Language Arts]
Ulmer, Matt Resource Programs
Vaughn, Sharron 6th grade Advanced/Accelerated Math
Wester, Virginia Team 6-2 [Reading]
Willis, Lynn Team 6-2 [Language Arts]
Wilson, Chris Connections [Business Computer Science]
Young, Sandra Team 7-2 [Science]